Потенціал та особливості імпорту електроенергії в Україну

Географічне розташування та наявність потужних міждержавних ліній електропередачі ОЕС України дозволяє забезпечувати значний обмін електроенергією з енергетичними системами країн Європейського Союзу (Угорщини, Словаччини, Польщі та Румунії) та енергетичними системами країн СНД (Росії, Білорусі, Молдови).

Зв’язок з енергосистемами інших країн здійснюється через міждержавні лінії електропередачі НЕК «Укренерго». Це забезпечує взаємовигідний обмін електроенергією, дозволяє підвищити надійність енергопостачання споживачів та інтеграцію ринків електроенергії різних країн.

ОЕС України розділена на дві частини. Основна частина ОЕС України працює паралельно з енергооб’єднанням країн СНД та Балтії, а інша – «Острів Бурштинська ТЕС» – у складі об’єднання електроенергетичних систем континентальної Європи ENTSO-E.

Паралельна робота ОЕС України в складі потужних енергооб’єднань дозволяє підвищити надійність її роботи, знизити потужність сумарної величини аварійного резерву, який необхідний для її роботи.

Загальна величина потужності всіх перетоків між енергосистемами України та сусідніх країн складає 5,485 ГВт, що становить 10,6% від встановленої потужності енергосистеми України (52 ГВт).

Передача електроенергії здійснюється міждержавними лініями електропередач (ЛЕП) у наступних напрямах:

 · з «Острова Бурштинської ТЕС» до Угорщини, Словаччини, Румунії. Величина потужності максимального допустимого експорту – до 650 МВт;

Пропускна здатність ЛЕП на «Острові Бурштинської ТЕС»:

Напрям

Імпорт

Експорт

Словаччина

Угорщина

Румунія

Словаччина

Угорщина

Румунія

Пропускна здатність, МВт

400

450

200

400

455

200

· «Направлена передача» по ЛЕП 220кВ Добротвірська ТЕС – Замость (Польща). Величина потужності максимального допустимого експорту – до 235 МВт;

· Молдавська енергосистема. Максимальна величина перетоку між ОЕС України та ЕС Молдови – до 700 МВт, але може обмежуватися до нуля;

· Республіка Білорусь. Максимальна величина перетоку між ОЕС України та ОЕС  Білорусі – до 900 МВт;

· Російська Федерація. Максимальна величина перетоку між ОЕС України та ЄЕС  Росії – до 3000 МВт.


За даними НЕК «Укренерго», потенційно можливий обсяг імпорту в Острів Бурштинської ТЕС складає 5,76 млрд кВт-год на рік, а в ОЕС України з Росії (10,512 млрд кВт-год), з Білорусі (7,3 млрд кВт-год) та з Молдови (3,504 млрд кВт-год), сумарно можливий обсяг імпорту в об’єднану енергосистему становить 21,3 млрд кВт-год.

Україна вперше отримала досвід імпорту електроенергії із запровадженням нової моделі ринку електроенергії, яка запрацювала з 1 липня 2019р.

Перші обсяги електроенергії були поставлені в Україну із Білорусі, в липні також розпочався імпорт електроенергію в «Острів Бурштинської ТЕС» (зі Словаччини та Угорщини). Вже в листопаді кількість імпортерів в острів значно виросла.

За даними системного оператора НЕК «Укренерго», у другому півріччі 2019р в нашу країну було імпортовано 2,7 млрд кВт-год, що в загальному балансі становило лише 1,7%.

У порівнянні з експортом, який протягом 2017-2019рр зберігався на рівні 5,2-6,5 млрд кВт-год, обсяг імпорту є досить суттєвим, адже він досяг 41,5% минулорічного експорту лише за півроку роботи ринку.

За даними Державної фіскальної служби, загальні витрати на купівлю електроенергії у 2019р становили $121,4 млн, що дорівнює 32% виручки від експорту ($378,8 млн).

Основними тенденціями, які склалися у зовнішній торгівлі електроенергією у другому півріччі 2019р, стали такі:

· Словаччина стала найбільшим постачальником електроенергії серед країн-сусідів в Україну у 2019р;

· Україна використала потенціал мереж для імпорту е/е з ЄС на 27%, а з країн-членів СНД – на 5,3%;

· ТОВ "НЕК" став найбільшим імпортером електроенергії серед інших українських компаній у 2019р;

· Білоруська держкомпанія «Беленерго» стала найбільшим постачальником електроенергії в Україну;

· Найбільше під системні обмеження потрапив імпорт в ОЕС України;

· На український ринок одразу вийшли декілька найбільших європейських трейдерів.

Країни-постачальники. Протягом липня-грудня 2019 р. найбільші обсяги електроенергії були імпортовані зі Словаччини, а саме 925 млн кВт-год, що становило 34,3% від усіх закордонних поставок електроенергії. Менші обсяги з європейського напряму були імпортовані із Угорщини (614,7 млн кВт-год) та Румунії (21,1 млн кВт-год).

В ОЕС України із Білорусі було імпортовано 852,1 млн кВт-год, частка білоруської електроенергії становила 31,6%, поставки з Росії були меншими і склали 286,3 тис кВт-год (10,6%).

Країни-постачальники

Обсяги імпорту в Острів Бурштинської ТЕС у другому півріччі 2019р становив 1,56 млрд кВт-год, що на 37% перевищило імпорт в ОЕС України (1,138 млрд кВт-год). Таким чином, потенціал імпорту з країн ЄС у липні-грудні 2019р був використаний українськими імпортерами на 27%, а з Росії, Білорусі та Молдови – лише на 5,3%.

Системні обмеження. Перші поставки імпортної електроенергії, починаючи з листопада, стикнулися з проблемою системних обмежень, які застосовував системний оператор на фоні низького споживання. За даними НЕК «Укренерго», імпорт в ОЕС України зазнав більшого впливу, ніж поставки в Острів Бурштинської ТЕС. Зокрема, в грудні імпортні поставки в Об’єднану енергосистему планувалися в обсязі 828,2 млн кВт-год, але фактично становили в 11 раз менше - 74,5 млн кВт-год, в той же місяць імпорт в Бурштинський енергоострів був обмежений на 19,4% - з 527,1 до 425 млн кВт-год.

Продавці електроенергії в Україну. Найбільшим продавцем електроенергії українським контрагентам у другому півріччі 2019 р. стала білоруська державна компанія «Беленерго». Держхолдинг країни-сусіда продав в Україну 745,2 млн кВт-год, частка поставок «Беленерго» в загальній структурі імпорту становила 27,6%. Друге та третє місця по обсягам поставок зайняли європейська компанія Energy Financing Team (546,4 млн кВт-год, 20,2%) та DTEK Trading (420,9 млн кВт-год, 15,6%). Російський енергохолдинг «Інтер РАО» був монопольним експортером електроенергію в Україну на кордоні з РФ, обсяг його поставок склав 286,3 млн кВт-год (10,6%).

Цікаво, що білоруський напрям, на відміну від російського не був монополізованим. Протягом другого півріччя, конкуренцію «Беленерго» на україно-білоруському кордоні складали словацька LE Trading (обсяг поставки з Білорусі в Україну – 37,9 млн кВт-год), а також литовські компанії Energijos Kodas (10,2 млн кВт-год) і Energridas Sportininku (58,9 млн кВт-год).

Продавці електроенергії


Найбільша різноманітність трейдерів (12 іноземних компаній за липень-грудень 2019р) була присутня на кордоні зі Словаччиною, менша кількість – на українсько-угорському кордоні (6 гравців) та 3 компанії – на кордоні з Румунією.

Про привабливість українського ринку для іноземних трейдерів свідчить той факт, що з липня по грудень минулого року кількість постачальників в Україну зросла з 4 до 16 компаній. Серед останніх варто виділити ряд компаній, які вже мають представництва в багатьох країнах Європи та мають значний досвід роботи на розвинутих ринках ЄС.

До таких компаній, зокрема, належать GEN I (присутня у 12 країнах Європи, окрім України), Danske Commodities (трейдинг компанії охоплює більше 30 країн Європи, обсяг її поставок в Україну в 2019р склав 70,5 млн кВт-год), Freepoint Commodities (компанія присутня на європейському та американському ринках електроенергії, 60,1 млн кВт-год), EDF Trading (дочірня структура французької генеруючої компанії EDF, 100 тис кВт-год).

***

Можливість імпорту електроенергії до України з сусідніх країн була закладена ще в 2017 році у нормах Закону України «Про ринок електричної енергії», що набув чинності 1 липня 2019 року. Старт нової моделі ринку дозволив відкрити комерційний імпорт електроенергії в Україну.

18 вересня 2019 року Верховна Рада України прийняла зміни до Закону України «Про ринок електричної енергії», які дозволяють імпортувати електроенергію з Білорусі та Росії за двосторонніми договорами. Проте, у грудні 2019 року Рада внесла зміни в Закон України «Про ринок електричної енергії» та заборонила постачання електроенергії в Україну з Росії за двосторонніми договорами та на внутрішньодобовий ринок, залишивши можливість імпорту з РФ на ринок «на добу наперед» та з Білорусі за двосторонніми договорами, на РДН та ВДР. Водночас, парламент надав право Кабміну тимчасово скасовувати заборону на імпорт російської електроенергії з метою уникнення надзвичайної ситуації в ОЕС України.

Імпорт електричної енергії в Україну сприяє поліпшенню конкуренції на енергетичному ринку, що може привести до зниження ціни на електроенергію для промислових споживачів. Водночас, імпорт електроенергії з Білорусі та Росії став предметом гострих дискусій в енергетичному експертному середовищі, маніпуляцій у ЗМІ, причиною виникнення полярних точок зору щодо доцільності його наявності, адже собівартість російської е/е значно нижча, ніж української. До того ж, це сприймається як ослаблення української енергетичної незалежності від Росії в умовах агресії сусідньої країни на сході України і в Криму, яка не припиняється.

Варто зауважити, що Білорусь постачає електроенергію, яка виробляється тепловою генерацією. В той же час, в першому кварталі 2020 року ця країна планує здати в експлуатацію перший енергоблок Білоруської АЕС встановленою потужністю 1200 МВт. Новий блок може стати потужним джерелом імпорту в Україну, щодо купівлі його електроенергії вже велись переговори між профільними міністерствами, в прогнозний баланс на 2020 рік було внесено біля 2 млрд кВт-год імпорту з Білорусі.