Технології та розвиток цивілізації

Технології та розвиток цивілізації

Джерело: ВікіЧитання

Людська цивілізація, за космічними мірками, молода. Вважається, що вона почалася в епоху неоліту, тобто за 8000 років до н. е., коли людина крім привласнюючого господарювання (полювання, риболовля, збиральництво) освоїла продуктивну діяльність (землеробство, скотарство, ремесло тощо). Процес був нелінійним, розвиток на різних територіях відбувався по-різному, і все ж еволюція йшла абсолютно природним шляхом, і, як вже показано, ми можемо легко знайти основні закономірності цієї еволюції. Тепер перейдемо від, так би мовити, теорії до «теоретичної практики». Уявімо собі, як йшла справа.

Відкривши корисні властивості вогню (тепло і приготування їжі), первісні люди кидали в нього, що попадалося під руку. Так вони дізнавалися і запам'ятовували, що горить довше і краще: трава, листя, гілки. Гілки товсті або тонкі, вологі або сухі, смолисті чи ні. З'ясували, наприклад, що краще за все використовувати березові дрова. Але де брати дрова? Здавалося б, навколо одні ліси, однак не було ні пилки, ні сокири. Починається пошук кращої технології заготівлі дров.

Тим часом, люди продовжували пхати у вогонь різноманітні предмети, і робили дуже цікаві відкриття. Скажімо, при спалюванні сірки здихають всі навколишні паразити. А деякі «глини» при нагріванні змінюють колір. Все це додавало людям досвіду!

Дрова як енергоносій дають температуру «червоного розжарювання»; цього достатньо для випалу глини і виплавки олова і свинцю, а також сплавів на їх основі за участю міді, тобто отримання бронзи. А для розвитку чорної металургії потрібен інший енергоносій, вугілля, причому для виплавки сталі – коксівне вугілля, що дозволяє досягти температури «білого розжарювання». Чорна металургія вимагає також використання флюсів. І в цих же умовах утворюється не просто спечена, але і плавлена ​​кераміка, тобто скло.

Social Responcibility

Звичайно, в більшості випадків важливо не стільки застосування вугілля, скільки освоєння процесу піддуву кисню. Та й скло при різному складі має різну температуру плавлення. Однак, як би там не було, виникнення виробництва самого примітивного непрозорого скла нерозривно пов'язане з виробництвом кераміки і розвитком чорної металургії. Саме еволюція цих галузей, яка відбувається за рахунок отримання все більш високої температури, могла тягнути за собою розвиток виробництва скла, і ніяк навпаки. А традиційна історія твердить, що скло робили в Єгипті за 4000 років до н. е.! З природничо-наукової точки зору це абсурд.

Для будь-якого виробництва в кожен окремий момент необхідно виконання двох умов:

1) наявність деякого ресурсу;

2) існування деякої технології переробки цього ресурсу в продукцію.

До речі, при дослідженні незліченних війн історики постійно беруть до уваги економічну аксіому, що всі війни на землі - це боротьба за контроль над джерелами природних ресурсів і шляхами їх транспортування. А в якийсь період до числа природних ресурсів відносилися і працівники, - раби.

Всі ресурси для виробничої діяльності надає природа, а ось технологія - це людський винахід. Кожному винаходу передує відкриття, тобто виявлення інтелектом дії деякого, раніше невідомого йому закону природи. Тим самим усвідомлення законів природи лежить в основі будь-якого винаходу, а, отже, і технології виробництва будь-якої продукції, що і є результатом антропогенної діяльності. Цивілізація ніби крокує вгору по сходах: конвергентний («перший») етап еволюції змінюється дівергентним («другим»), періоди накопичення досвіду у використанні ресурсу - освоєнням нового ресурсу. Народжується нова технологія, її застосування дає нові відкриття, за відкриттям слідують винаходи, кращі з них впроваджуються, і вироблені на їх основі технології поширюються все ширше і ширше ...

Цивілізаційні ривки, що відбуваються в результаті, характеризуються своїми інтервалами впровадження, часом, що пройшов від появи товарної (в найширшому сенсі) продукції, випущеної за новою технологією, і до початку масового постійного використання її людством. Такою продукцією ставало свого часу все, що ми знаємо: ложка і виделка, колесо, стілець, брюки, годинник; вуглець, мідь, золото, залізо і сірка; кінна тяга, пар, електрика, двигун внутрішнього згоряння і реактивна тяга. За теоретичними розрахунками, використання стає масовим, коли частка населення великої територіальної або навіть світової спільноти, що впровадила в побут і виробництво нову продукцію, перевищує 1/6 частину, або 17% від чисельності населення.

Останньою такою продукцією можна вважати мережу Інтернет, число користувачів якої перевищила 1 млрд. чоловік при загальній чисельності населення 6 млрд. чоловік.

Впровадження відбулося.

Перелік основних винаходів, що вплинули на історію людства, наведено в таблиці. Інтервали впровадження на сьогодні досить надійно (з точністю ±20%) визначаються для останнього періоду, приблизно від 1600, найраніше - 1500 р. н. е. (етапи цивілізації №№ 15-22 в таблиці). Те, що було ще раніше, щодо датування взагалі сумнівно і, зрозуміло, в подальшому таблиця буде серйозно переглядатися.

 Інтервали впровадження цивілізаційних подій: відкриттів та винаходів

№ етапу

Від початку цивілізації

Від нової ери

Інтервал реалізації, років (± 20%)

Цивілізаційні події

 

1

0-1250

-

1250

Підтримка вогню за рахунок природних енергоносіїв: хмиз, солома тощо.

2

1250-2300

-

1050

Видобуток вогню. Знаряддя з кременю.

3

2300-3200

-

900

Спис, острога. Пліт. Зв'язна мова.

4

3200-3900

-

700

Плетіння. Кошик. Бредень. Пасіка. Собака.

5

3900-4500

-

600

Довбаний човен. Сезонний збір злаків.

6

4500-5000

-

500

Важіль. Весло. Санчата. Лук і стріли. Праща.

7

5000-5400

-

400

Дрова як енергоносій. Випалювання глини. Варка їжі. Прісний хліб. Соха. Сівозміна. Консервування м'яса і риби копченням. Мінова торгівля. Коромисло.

8

5400-5750

250

350

М'ясне скотарство. Воріт. Жорно.

9

5750-6050

550

300

Худоба як тяглова сила. Плуг. Оранка на биках. Колесо. Ручний млин. Веретено. Прядка. Луг. Бучення. Дьоготь. Смоління.

10

6050-6300

800

250

Водяний млин. Кінь. Молочне скотарство. Червоне розжарювання. Плавлення. Бронза. Ковальська справа. Меч. Гончарний верстат. Ієрогліфи.

11

6300-6500

1000

200

Вугілля як відновник металів. Біле розжарювання. Залізо. Вітряк. Кочет. Бондарна справа. Верхова їзда.

12

6500-6660

1160

160

Абеткова писемність. Консервування їжі засолкою. Сирицева шкіра. Човен-шебека. Шорна справа. Парус. Ремінна передача. Бурав. Плавлена кераміка, непрозоре скло.

13

6660-6800

1300

140

Кіннота, кінний транспорт. Ткацький верстат. Біле розжарювання. Булатна сталь.

14

6800-6900

1400

120

Цемент. Кам'яне містобудування. Карбування монет. Арбалет. Балиста. Морське кермо.

15

6900-7000

1500

100

Порох. Артилерія. Папір. Гравірування. Друкарська справа. Прозоре скло. Скляне дзеркало. Компас. Глобус. Картографія. Арифметика. Дистиляція. Етанол. Сірчана кислота.

16

7100

1600

80

Вугілля як енергоносій. Цегляне виробництво. Склодувну справу. Лупа. Окуляри. Шестерня. Сталева пружина. Свердло.

17

7200

1700

60

Маятник. Механічний годинник. Оптичні навігаційні прилади. Поршень. Насос. Черв'ячна передача. Домкрат. Термометр. Стрілецька зброя.

18

7300

1800

40

Металопрокат. Парові машини. Перегонка нафти. Вакцинація. Хроматичний звукоряд.

19

7350

1850

 

Постійний струм. Телеграф. Світлина. Залізничний транспорт. Таблиця хімічних елементів Менделєєва.

20

7400

1900

20

Змінний струм. Електротехніка. Зварювання. Радіо. Фонограф. Телефон. Кіно. Нафта як енергоносій. Нітробарвники. Динаміт. Двигун внутрішнього згоряння. Автомобільний транспорт. Гусениця і танк. Алюміній як матеріал. Авіація. Компресор. Підводний човен.

21

7450

1950

10

Пластмаса. Синтетичне волокно. Антибіотики. Магнітний запис. Телебачення. Ракетно-ядерна зброя. Штучні супутники. АЕС. Відео.

22

7500

2000

< 5

Лазер. Персональний комп'ютер. Інтернет. Генна інженерія.

Буде потрібна ще тривала робота з уточнення термінів «масового впровадження».

Потрібно робити «знижку» на географічну розмитість появи і впровадження винаходів: то, що стало відомим у Західній Європі в XI-XIII століттях, могло застосовуватися в Візантійській (вона ж Ромейська, вона ж Римська) імперії на сторіччя або два раніше. Важливо, що коригування залежить перш за все від часу появи комунікацій; адже без них нічого й бути не могло.

І все ж аналіз даних нашої попередньої таблиці дозволяє зробити три найважливіших висновки:

1) інтервали впровадження паралельних за часом цивілізаційних відкриттів і винаходів на одному і тому ж відрізку часової шкали (на одному і тому ж етапі цивілізації) практично рівні;

2) інтервали впровадження наступних за часом відкриттів і винаходів коротше інтервалів попередніх;

3) відкриття та винаходи, зроблені на одному відрізку часу, стимулюють впровадження один одного. Наприклад, на межі XX століття ривок дав ланцюг винаходів: електрогенератор - радіо - телефон тощо, інтервал впровадження кожного з яких складав до 20 років.

Кілька прикладів. Паралельними цивілізаційними подіями на межі XV-XVI століть були становлення артилерії як роду військ і поширення друкарської справи; інтервал впровадження кожного з цих подій складав близько ста років.

Однією з найважливіших подій на межі XVIII-XIX століть стала поява в практиці людства парових машин. Тут ми маємо приклад ряду послідовних винаходів, зроблених в різних країнах. Водяний насос (Папен, 1707 рік), потім універсальний паровий двигун (Ползунов, 1765; Уатт, 1784), паромобіль (Кюньо, 1769), паровоз (Тревитик, 1803) і, нарешті, пароплав (Фултон, 1807), які швидко почали застосовувати, хоча і не скрізь. Україна, наприклад, через п'ятдесят років після появи пароплава Фултона програла Кримську війну, зокрема через відсутність у неї пароплавів.

Можна подумати, що інтервал цивілізаційної події «парова машина» визначається величиною близько ста років, проте, оскільки водяний насос служив людству і сам по собі, на, власне, парову машину припадає 40 ± 10 років. Паралельно з цією подією відбулися й інші: зокрема, масова вакцинація (вперше - проти віспи) і хроматичний музичний звукоряд, що став надбанням світової культури протягом тих же 40 років після того, як Бах написав свій «Добре темперований клавір». В середині ж XX століття для таких паралельних подій, як, наприклад, створення ракетно-ядерної зброї та телебачення, інтервал реалізації складав всього приблизно 10 років.

Очевидно, що темп цивілізації згодом постійно зростає. У всякому разі, в 1500-2000 роках немає «цивілізаційних провалів»: варварського спустошення, деградації та іншого навіть у випадках великих природних катаклізмів і світових воєн. Всі основні послідовні цивілізаційні події (відкриття, винаходи) у наведеній вище таблиці розташовані між умовною першою подією і надійно датованими подіями XVII століття не за традиційною хронологією, а в логічній причинно-наслідковій послідовності.

Після початку застосування тяглової сили - наприклад, коня, - не буде колісниці, поки не винайдено колесо (і дійсно, до XV століття в Європі застосовувалися волокуші), а якщо немає стремен, то не з'явиться кіннота. Піші воїни стануть битися камінням і палицями, поки не буде широко впроваджена технологія отримання залізних знарядь і зброї. Якщо заліза мало, то, значить, воно дуже дороге, і йому будуть шукати дешеву заміну при виготовленні обладунків.

Для нас важливо, що всі ці міркування, прикладені до традиційної історії, миттєво видають її брехливість. Нам повідомляють, що стремена винайдені значно пізніше початку н. е. (в Європі вони з'явилися не раніше XI століття), і тут же ми бачимо в творах істориків древнєперського кіннотника (катафрактія). За два століття до н. е. цей могутній воїн одягнений в куртку-коле, обшиту залізними або бронзовими, іноді роговими і шкіряними пластинами на зразок риб'ячої луски. На голові у нього високий гострий шолом. Його зброя - довгий важкий меч і контос, довгий спис, який можна було пустити в хід тільки двома руками відразу. А стремена? ...

«Дивно, яким чином катафрактій зберігав при цьому рівновагу, не маючи стремен і позбавлений можливості користуватися поводами, - пише Ф. Кардіні. - Як міг він утриматися в сідлі?» Ніяк не міг він утриматися в сідлі, скажемо ми, тому що, тільки-но його чотириметровий контос уперся б у будь-яку перешкоду (а його і робили якраз для того, щоб упиратися у ворога, та ще на великій швидкості), і могутній катафрактій злетів би на землю. Адже стремен ще не вигадали!

Ми можемо сміливо сказати: всі піші війни із застосуванням колісниць, відносять їх нині до «давнини» або «античності», відбувалися від приручення перших коней і по Х століття включно. З XI століття, після появи стремен, колісниці вийшли з моди, оскільки вершнику наздогнати таку «чуду» не становило жодних проблем, і піші забіяки поступилися місцем в історії воєн кіннотникам, щоб, починаючи з XIV століття і появи вогнепальної зброї, поступово знову потіснити їх.

До того ж питання: а коли з'явилися коні? - теж не таке просте. В тому столітті, коли в Європі стали застосовувати стремена, коні були виключно дорогими. Згідно з історичними джерелами, в Італії, наприклад, XI століття кінь (в перерахунку на сьогоднішній курс) коштував 30 000 доларів. У тому ж XI столітті «Руська Правда» Ярослава Мудрого встановлювала вищу виру (штраф) не за вбивство вільної людини, не за зраду, а за конокрадство.

У тому ж столітті Вільгельм Завойовник, перевізши на Британські острови порівняно невелику армію лицарів-вершників, зібраних з усієї Європи, розбив пішу армію останнього англо-саксонського короля Гаральда, яка мала переваги за чисельністю. І до речі, на місці цієї битви знаходять безліч кам'яних сокир. До XI століття не могло бути мобільного кінного транспорту і кінноти як роду військ, - і справді, в більш-менш достовірній історії їх широке застосування почалося лише з XIII століття. У знаменитій битві на льоду Чудського озера загинуло всього двадцять лицарів, шестеро було взято в полон; а їх в той час у всій Південно-східній Прибалтиці було близько ста чоловік, і далеко не всі брали участь в битві.

Висновок зрозумілий: перський катафрактій - це лицар пізнього Середньовіччя, «потрапив» в старовину виключно стараннями істориків. Подібних прикладів наведено чимало в книгах серії «Версії світовій історії»; тут ми наведемо ще один. Він пов'язаний з ім'ям Лева Диякона, візантійського діяча нібито Х століття. Ось цитата з його промови «Енкомія, або Лева Диякона до імператора Василя слова» (див. Лев Диякон, «Історія», М .: Наука, 1988, стор. 97). Історики вважають, що читав він це «затрапезне слово», звертаючись до імператора Василя II (976-1025):

«... Але я непомітно для себе прагну виміряти чашею воду в Нілі; я думаю, що легше переплисти на дірчатому судні Атлантичний океан, ніж розповісти, як слід, про силу і велич твоїх чеснот».

Як бачимо, за півтисячоліття до Колумба Лев Диякон як про щось само собою зрозуміле, - ну, просто за бенкетним столом, говорить про можливість переплисти Атлантику. Але якщо Америки вони ще не знали, то куди ж перепливали їх судна?...

Наша схема, зрозуміло, досить спрощена. В реальності плавних цивілізаційних кривих немає; процес еволюції не лінійний і складний. Але саме він і повинен стати предметом вивчення, а не вигадки історичних письменників, - адже невідповідностей в традиційній історії, якщо підійти до неї з природничої точки зору, немислимо багато.

Розповімо ще одну історію - історію винайдення паперу.

Найважливіша цивілізаційна подія - це поява друкарства.

Необхідні компоненти для нього: папір і друкарська фарба. Звичайно, книгодрукування без паперу з'явитися не могло, а ось папір без друкарства - міг. Але наскільки задовго до нього?

Вважається, що вперше папір виготовили в II столітті н. е. в Китаї. Там же було розвинене виробництво мінеральних фарб.

А перший друкарський верстат з'явився в Європі в XV столітті.

Тут можна було б посперечатись: невже китайці були менш розвинені, ніж європейці, в інженерному сенсі? Чому не спромоглися ввести в широку практику ручний друкарський верстат? Або, навпаки, чи європейці були дикунами щодо китайців, і більш ніж за тисячу років не освоїли виробництво паперу? Однак, якщо ми бажаємо вивчати історію не на основі міфів, доречніше поставити питання: а ЗВІДКИ ВІДОМО про китайський винахід? І ось, нам відповідають, що в китайських рукописах (абсолютно точно середньовічного походження) згадується, що в давнину тут був папір.

Про правдивість таких повідомлень судити неможливо, як і визначити ступінь «старожитності» в розумінні автора повідомлення.

Подивимося ж на більш достовірну історію. Стверджують, що документи, написані в VIII столітті на папері, були знайдені в Таджикистані, що в Самарканді паперова майстерня діяла з 751 року, а в Багдаді з 794. У Х столітті технологію освоїли в Єгипті, після чого в Каїрі паперові майстри населяли цілі квартали. З Північної Африки технологія в 1150 році потрапила до Іспанії. Спочатку папір виробляли з бавовни, потім його стали робити з очосів, старої білизни, старих канатів і вітрил. В цілому технологія виготовлення паперу нараховувала не менше 30 операцій.

В Італії папір навчилися робити в 1154 році; центром виробництва стало італійське місто Фабріано, де налічувалося до сорока паперових млинів. Паперове виробництво розвивала і Венеція. Італійські майстри значно полегшили способи виготовлення паперу, застосувавши для перетворення волокнистої сировини на кашкоподібну масу так звані товкачки. Товкачка - це товста колода з видовбаними в ній заглибленнями, або кам'яне корито. Їх заповнювали подрібненим ганчір'ям, додавали воду і товкли дерев'яними, окутими залізом товкачами. Товкачі приводилися в рух дерев'яним валом з кулачками від колеса водяного млина, і такі пристрої застосовувалися потім аж до кінця XVIII століття. Італійці ж ввели в практику проклейку паперу тваринним клеєм, чим підвищили його міцність і знизили капілярність.

І цей папір, що вироблявся за більш прогресивною технологією, ніж єгипетський, незважаючи на всю механізацію та застосування заліза для виготовлення товкачів, був пухким, не надто міцним, сіруватого або жовтуватого кольору. Він був настільки грубим і недоброякісним, що в 1221 році німецький імператор Фрідріх II видав наказ знищити всі акти на папері і переписати їх на пергамент. Але з часом якість росла, а з кінця XIII століття на папері європейського виробництва починають з'являтися водяні знаки. У XV столітті друкарський верстат пред'явив до паперу нові вимоги. Він повинен був стати більш гладким, рівним, міцним, пружнім і еластичним, добре вбирати фарбу. І саме це стимулювало подальший прогрес в його виробництві. Так зазвичай і буває: виробництво ставить завдання, і з пропонованих рішень вибирається потрібне. Інакше, якщо воно і з'явиться, то не отримає розвитку, оскільки не ясно, заради чого треба нести витрати. Люди, в цілому, істоти практичні.

Ми думаємо, що й папір, й друкарська фарба увійшли в обіг в один час з появою технології гравірування (не раніше XIV століття). Потім папір знадобився для друку, а технологія гравірування - для виготовлення літер для того ж друку. Сталося це, за цивілізаційними темпами того часу, досить швидко - протягом не більше ста – двохсот років після винаходу таких матеріалів де завгодно, хоч у Китаї, хоч в Тмутаракані.

... Тут наведена дуже мала частина прикладів, коли традиційна історія принципово суперечить природничим даним. Але навіть ця обмежена кількість прикладів дозволяє назвати традиційну історію, зокрема, європейської цивілізації, політичною історіографією. У С.Ф.Платонова читаємо:

«До часів глибокої давнини сходять ... такі погляди на історію, які вимагали від неї, крім художніх вражень, практичного застосування. Ще древні говорили, що історія є наставницею життя (magistra vitae). Від істориків чекали такого викладу минулого життя людства, яке б пояснювало події сьогодення і завдання майбутнього, служило б практичним посібником для громадських діячів і моральною школою для інших людей. Такий погляд на історію у всій силі тримався в середні століття і дожив до наших часів; він, з одного боку, прямо зблизив історію з моральною філософією, з іншого - звертав історію в "скрижаль одкровень і правил" практичного характеру. Один письменник XVII в. (De Rocoles) говорив, що "історія виконує обов'язки, властиві моральній філософії, і навіть у відомому відношенні може бути їй віддано перевагу, оскільки, даючи ті ж правила, вона приєднує до них ще й приклади". На першій сторінці "Історії держави ..." Карамзіна знайдете вираження тієї думки, що історію потрібно знати для того, "щоб заснувати порядок, узгодити вигоди людей і дарувати їм можливе на землі щастя"».

Social Responcibility